План-конспект открытого урока английского языка "По странам и континентам. Говорение"

13422

Цели урока:
1. Развивать речевые умения и навыки по теме.
2. Развивать навыки коммуникативной компетенции в монологической и диалогической речи и чтении.
3. Активизировать употребление лексики по теме, расширять словарный запас.
4. Развитие орфографического навыка. Оборудование: карта, мультимедиа, карточки

Ход урока 

1. Оргмомент. (Приветствие. Сообщение целей урока)
Good morning, pupils. Sit down, please. Nice to meet you. I hope you are fine today and ready to work hard at the lesson. Today at the lesson we’ll go on speaking on the topic “English-speaking countries”. Besides it we’ll revise continents, countries and their capitals, learn new information and act dialogues out. You see? OK! Let’s begin with phonetic work.2. Фонетическая разминка.
Will you look at the blackboard, please? You see some words. Let’s pronounce them together. Now read the words after me.
Antarctica, Wellington, London, Ottawa, Canberra, Europe, Asia, Washington, Moscow
Read the words again yourselves. Follow your pronunciation. Alina, please.3.Речевая разминка
What is the name of your country?
What is the capital of our country?
What are the names of the countries next to our country?
What is the word for our language?
What is the name of people of our country?4. Активизация изученной лексики. Now let’s revise the list of capitals. Name the capitals of the countries.

1 Italy
2. Russia
3. Spain
4. the UK
5. New Zealand
6. France
7. Canada
8. Belarus
9. the USA
10.Australia

a. Washington
b. Rome
c. London
d. Madrid
e. Wellington
f. Ottawa
g. Paris
h. Moscow
i. Minsk
j. Canberra

1 Italy - Rome
2. Russia - Moscow
3. Spain - Madrid
4. the UK – London
5. New Zealand - Wellington
6. France – Paris
7. Canada - Ottawa
8. Belarus - Minsk
9. the USA - Washington
10.Australia – Canberra 5. Развитие навыка письменной речи.
Thanks for your active work and now it’s time to open your exercise-books and write down the date. I’ll check how well you have learnt the new words on the topic “Countries and continents”.
While two of you work with cards you must copy out the words filling in the blanks.
Ant_ _ _ ti _ ac _ _ tin _ _ t
Ge_m_ _yB _ _ t _ in
N_w Z_ _l_ _dAm _ _ i _ a
A _ s _ ral _ aSp_ _n
Be _ _ r _ sE _ _ o _ e
Have you done? OK! Let’s read the words. Please, follow your pronunciation. Can you read only names of countries? Is there an English-speaking country here?
Which En-speaking countries else do you know?
Can you name their capitals?
What about the nationalities?6. Физкультминутка.
Very well. Now it’s time to have a rest. Will you stand up and make your morning exercises? 7. Развитие лексических навыков говорения. Now let’s continue to get facts about geography.
1. Group the places into 4 columns
Countries: Belarus, the USA, Australia, India, New Zealand, Britain
Continents: Africa, South America, Australia, Europe, Asia, Antarctica
Capitals: Minsk, London, Moscow, Ottawa, Rome, Paris
Nationalities: Australian, Canadian, English, Belarusian, Chinese, Indian.

2. What are the following places famous for:
-Egypt, Australia, China, the USA, Russia, Belarus, Africa
-The Great Wall of China, The Pyramids, kangaroos, the Kremlin, skyscrapers, Belavezhskaya Pushcha, the Sahara desert.

3.Which language do people speak in China? – In China people speak Chinese.

England - English
Russia - Russian
Belarus - Belarusian
Italy - Italian
Germany - German
France - French
Japan - Japanese
Greece - Greek
Poland – Polish8. Развитие навыков диалогической речи.
Now you are representatives of different countries. Think of questions you would like to ask people when you first meet them. At last try to make up your own dialogue.
-How do you do? My name is .. .
-Pleased to meet you. My name is ….
- How are you?
-Fine thanks.
- Where are you from?
- I’m from … . And you?
-I’m from ….. I live in ….
Work in pairs and use the dialogue you have just read. 9. Итог урока.
Home task. Ex. 23 p. 106 Read the dialogue and answer the questions
 Автор : Карпейко Валентина Евгеньевна, учитель английского языка  ГУО "Прилукская средняя школа"  (д. Атолино,  Минский район,  Республика Беларусь)   



Подписка на статьи

Не пропустите ни одной важной или интересной статьи, подпишитесь бесплатно на рассылку.

Мероприятия


Мероприятия

Проверьте свои знания и приобретите новые

Посмотреть

Самое выгодное предложение

Самое выгодное предложение на подписку

Воспользуйтесь самым выгодным предложением на подписку и станьте читателем уже сейчас

Живое общение с редакцией

Электронная система

Справочная система «Образование»

Школа Менеджера образования



© МЦФЭР, 2017. Свидетельство о регистрации СМИ: Эл № ФС77-37745 от 12 октября 2009 года
Menobr.ru: сайт для специалистов и управленцев сферы общего образования. Все права защищены. Полное или частичное копирование любых материалов сайта возможно только с письменного разрешения редакции сайта. Нарушение авторских прав влечет за собой ответственность в соответствии с законодательством РФ.

По вопросам подписки обращайтесь: 8 800 775-4822 (звонки по России бесплатные)
По вопросам клиентской поддержки тел.: +7 (495) 937-90-82



  • Мы в соцсетях
Сайт предназначен для работников сферы образования

Чтобы продолжить чтение, пожалуйста, зарегистрируйтесь.

Это бесплатно и займет всего минуту, а вы получите:

  • доступ к 10 000+ профессиональных материалов;
  • 5 000 готовых рекомендаций педагогов-новаторов;
  • более 200 сценариев открытых уроков;
  • 2 000 комментариев экспертов к нормативным документам.

У меня есть пароль
напомнить
Пароль отправлен на почту
Ввести
Я тут впервые
И получить доступ на сайт
Займет минуту!
Введите эл. почту или логин
Неверный логин или пароль
Неверный пароль
Введите пароль
×
Материал только для зарегистрированных пользователей

Зарегистрируйтесь, чтобы получить документ. Это бесплатно и займет всего минуту!

У меня есть пароль
напомнить
Пароль отправлен на почту
Ввести
Я тут впервые
И получить доступ на сайт
Займет минуту!
Введите эл. почту или логин
Неверный логин или пароль
Неверный пароль
Введите пароль